БДЖОЛИ І КВІТИ

Так, команда студентів Навчаль- но-наукового інституту аеро- навігації нещодавно перемогла на хакатоні з досить незвичним проектом – пристроєм «Розумний вулик». А ще у їхньому доробку – своєрідний «домашній агроном» у смартфоні.Втім, про все по порядку.

«СИНДРОМ РУЙНУВАННЯ КОЛОНІЙ»

Насправді контроль за станом бджолиних сімей на сьогодні є дуже великою проблемою у світі. За даними вчених (зокрема швейцарського професора Петера Ноймана), протягом останніх двадцяти років триває процес різкого скорочення популяції бджіл. Так, наприклад, у Німеччині кількість бджіл скоротилася аж на 75 відсотків! Це явище, яке одержало назву «синдром руйнування колоній», було вперше описане американськими бджолярами у 2006 році: робочі бджоли раптом залишають вулики та гинуть поодинці.

Однією з причин такої дивної поведінки є, імовірно, погіршення екології, але які саме чинники впливають на бджіл – достеменно не відомо і понині. Ще одна проблема – кліщі, віруси та бактерії. Наприклад, останнім часом грізним ворогом бджіл є кліщ Варроа, який викликає у цих комах смертельну хворобу – варроатоз.

Саме тому проблема зменшення кількості бджіл зацікавила молодих студентів-винахідників з ІАН НАУ.

ПАРАМЕТРИ НА ЕКРАНІ

Що ж це таке – розумний вулик?

На пасіці у кожному вулику встановлюється розроблений нами пристрій, який вимірює всі показники цього вулика – кількість меду, кількість бджіл, температуру, вологість, вагу вулика, шум бджіл, інші показники, – розповідає один із винахідників, студент групи 407 ІАН за спеціальністю «Радіоелектроніка» Ігор Закутинський. – Усі ці дані потрапляють у мережу і через Інтернет – у спеціально розроблений веб-інтерфейс. Пасічник заходить туди і бачить на екрані параметри по кожному вулику. Також по кожному вулику ведеться статистика по всіх параметрах, вклю- чаючи активність бджіл.

Це дуже велика проблема – зменшується бджолярський ресурс, гинуть бджоли. Тому пристрій має ще й велику науково-практичну користь. Припустимо, у вулику почала змен- шуватися кількість бджіл. Ми відкриваємо статистику і, проаналізувавши зміну параметрів, можемо робити певні висновки.

Яка собівартість цього пристрою, і як він може окупити себе?

Якщо збирати з нуля, то система коштує близько 25–30 доларів. За приблизними підрахунками, вона має окупитися за півтора-два роки.

Замовлення на них уже є?

Сезон лише розпочався, але у нас є контакти із бджолярами, ми багато з ними спілкувалися і вже встановлюємо пристрої, аби добре перевірити їх на практиці.

А інвестори на вашу розробку вже знайшлися?

Шукаємо. Поки що нам конче необхідно знайти менеджера, який зайнявся би цим питанням, а ще – дизайнера для того, щоб надати нашому винаходу більш привабливий вигляд. Бо ми, четверо, – інженери, у нас немає часу займатися і цими питаннями також.

ПОЛИВ РОСЛИН... ПО ТЕЛЕФОНУ

Четверо хлопців – Ігор Закутинський, а також третьокурсники ІАН НАУ Ігор Работзей, Андрій Куктенко та випускник ІАН Стас Бурмакін (усі четверо – за спеціальністю «Раді- оелектроніка») познайомилися на одному з конкурсів і згодом стали командою. Та спершу в них не виходило займати призові місця. Але кожен новий конкурс збагачував їхній досвід.

Нині у молодих розробників «вистрілили» вже два проекти. Окрім «розумного вулика», вони розробили систему розумного поливу кімнатних рослин. Здавалося б, суто побутова проблема. Але вона завдає клопоту людям, яким доводиться надовго від’їздити з дому. З пристроєм ця проблема вирішується просто.

У вас вдома встановлюється система, що підключається до вазонів, і ви можете керувати поливом своїх рослин через Інтернет. Тобто, куди б ви не поїхали, просто можете зайти на телефоні, натиснути кнопку і полити свої рослини.

...Взагалі студентські конкурси – це насправді чудові заходи, які дають змогу молодим талантам заявити про себе, знайти однодумців, втілити свої ідеї в життя і загалом одержати перший дослідницький і розробницький досвід, який допоможе у подальшому житті.

ЛЮДМИЛА ЗАГЛАДА

Follow us

© Copyright Aviator 2018. All Rights Reserved.